INSPIRACE versus INFORMACE

Ambicí naší VONNÉ HRY a projektu POMANDER je inspirovat. Nechce vás pouze informovat! Cítíte ten rozdíl již v samotných slovech? Inspirace je lehkonohá Múza, vdechující nám nadšení a radost z osobní tvořivosti. Informace nás tlačí do formy. Je to zapeklitá věc! Jsme jimi zahlceni! Všude jen samé informace! Troufáme si říci, že jsme se stali na informacích závislí, doslova nás programují! V oceánu informací stále více zapomínáme na svoje smysly a na osobní zkušenost a o tom je čich a cesta vůní především.

Zkuste si představit svět nejen bez internetu i bez psaného slova vůbec. Bez médií, beze zpráv. Tak totiž lidstvo žilo do velmi nedávné doby. Těžko domyslet, co by se dělo, kdyby se to opravdu stalo. Jak se v takovém světě orientovat? Možná stejně, jako po miliony předešlých let. Pro tento účel nás příroda totiž skvěle vybavila. Máme pět smyslů, které vždy byly naším osobním informačním systémem a vedly nás k osobním zkušenostem. Znáte to - "mít všech pět pohromadě".  A čich byl z tohoto pohledu mezi smysly králem, vyvinul se totiž  jako první ze všech pěti. A tím bychom měli začít.

Pro začátek zkuste malý experiment. Zkuste si během dne vzpomenout a soustředit se na to co v danou chvíli cítíte. Jak voní, či zapáchá svět kolem? A jak se v něm cítíte vy? Čeština je geniální! Má pro cítění fyzické i emocionální jedno slovo! A je to přesné, protože tomu tak je. To, jak se cítíme, zavisí na tom co cítíme. A to zásadně. Nevěříte? Zkuste to! Uděláte důležitou zkušenost. 

Pokračování příště...