ÚVOD A PRAVIDLA

Formou hry vám chceme představit novou alternativu aromatické terapie. Lépe řečeno aromatické arteterapie. Je jednoduchá, intuitivní, nová... Věříme, že je důležitější přivonět si, než navonět se. Ano, pouhé přivonění stačí k silnému prožitku. Je nejvyšší čas znovu vynést na světlo jedinečné účinky přírodních aromatických látek, o kterých se vědělo od nejstarších dob lidské historie. Proč že je nejvyšší čas? Ukazuje se, že vůně mají významný vliv na naší psychiku. V dobách, kdy téměř 50% populace (včetně dětí) užívá psychofarmaka, je třeba prověřit každou možnost, která bolavým duším uleví. A ti co problémy nemají, mohou tyto mocné substance použít pro svůj osobní rozvoj, pro meditace, experimenty a nebo jenom pro zážitek čisté rozkoše a krásy.

Každá hra má svá pravidla. Nebojte se, ta naše jsou snadná! Je to jako s vařením. Zpočátku musíte mít recepty a pak už to jde samo, od oka, intuitivně. Intuice je totiž přímo spojená s nosem! No ano, jak se to říká: "Má na to nos!" "To mi nejde pod nos!" "To smrdí průšvihem!" Čeština je geniální jazyk a vyjadřuje spojení nosu a intuice naprosto přesně. Také není samo sebou, že pro cítění emocionální i fyzické máme stejný výraz. 

Postupně se tady naučíte cítit a skládat aromatické ingredience, jako vůně při vaření. Ostatně - chutí je jenom pět a to, co dělá jídlo jídlem, jsou zase jenom aromata. Zkuste si představit, že vůně jsou něco jako strava pro duši. Ano, duše se budeme dotýkat neustále. Budeme totiž pracovat s duší rostlin, jak jsou někdy poeticky nazývány esenciální oleje. Všechny duše si rozumí, ať jsou lidské, zvířecí, rostlinné, planetární. Hledáme výživu pro naše vyhladovělé duše, na které se ve staletích rozumu zapomělo. Naštěstí nám zůstalo důležité renesanční poselství, které praví, že duše se sytí krásou. A že jsou vůně molekuly krásy, o tom se právě teď s námi můžete přesvědčit.   

PRAVIDLA

NEBOJTE SE! Cestou tradice, kudy vás také povedeme, se nevážilo na atomových vahách na tisíciny gramu. Nenechte se znejistit, zda smíte, zda to dokážete. Není sporu o tom, že voňavkářství je prastaré řemeslo, má svá tajemství a prověřené postupy. My si ale nehrajeme na parfuméry. Objevujeme znovu esenciální sílu přírody a ta je jednoduchá a její vůně se neperou! Strach však přeci jenom vliv na výsledek má! Přesto, že se k sobě jednotlivé vůně harmonicky vážou, jde tu ještě o poměr substancí a tady může nejistota způsobit disharmonii.

POZORUJTE reakce vašeho těla. Jak bez sebemenšího zaváhání přesně pozná, co mu voní! Zkuste přivonět se zavřenýma očima a nemít "informaci" k čemu právě čicháte. Právě tímto způsobem zakoušíte prapůvodní způsob získávání informací. Přímo vlastním nosem, smyslově, bez rozumu, intelektu, internetu. Nezkoušejte substanci rozpoznat, pozorujte co vám připomíná, asociuje, co rozeznívá. Někdy se rozbuší srdce, jindy vytrysknou slzy...To je v pořádku. To jsou ozvěny geneticky uložených reakcí, vyvolaných podobnou, nebo stejnou ingrediencí. Vzpomínky z dávné minulosti rodiny, rodu, kmenu… 

VYBÍREJTE zásadně podle vašeho nosu, nikoliv rozumu. Nepřemlouvejte se, že vám voní to, co vám nevoní, jenom proto, že jste si mysleli, že vám to má vonět. Je to snadné! Voní - nevoní. Nepotřebujete informace ani zdůvodnění. Máte vlastní nos, evolučně nejstarší smysl a tak na něj zkuste znovu spolehnout. Ví to přesně. 

DŮVĚŘUJTE jenom svému nosu a intuici. I naše doporučení a navrhované postupy berte spíše jako inspiraci. Pokud se vám něco nezdá, udělejte to po svém. Neexistuje univerzálně správné řešení, každý může mít své a přesto bude správné.

OBJEVUJTE vlastní cestu, přidávejte zkušenosti, experimentujte. Je jedno, co vám voní, vždy můžete složit alespoň základní akord. Hra je radost! 

SDÍLEJTE vaše první kroky, úspěchy i omyly, jedinečné akordy, složené kompozice, reakce, pocity, situace kdy se vůně osvědčily... 

 

Pokračování zítra...