sada EGYPT

1 900 Kč
Skladem

Speciální tematická sada pro meditaci.

11 VŮNÍ STAROVĚKÉHO EGYPTA – pro rituální práci

 1. Labdanum  Cistus ladaniferus
 2. Oudh Aquilaria crassna 
 3. Ambrovník styrax Liquidambar Styraciflua
 4. Nard  Nardostachys jatamansi
 5. Myrha Commimphora myrrha
 6. Helichrysum  Helichrysum augustifolium
 7. Neroli Citrus aurantium - flower oil 
 8. Rosa alba Rosa Alba
 9. Jasmín Jasminum officinalis
 10. Lotos bílý / modrý Nelumbo nucifera
 11. Mandarinka zelená  Citrus reticulata

100% esenciální oleje jsou potencovány - spojeny s 96,4% lihem. Třetí složkou je rostlinný glycerin.  Obsah lahvičky je bezpečný i pro styk s pokožkou. 

Použitý způsob potencování se v jazyce spagyrie (rostlinné alchymie 15. a 16. stol.) nazývá tzv. “mercuriální sulfur”. Spagyrie (z řeckého výrazu “spao”- rozděl a “ageiro” - spoj) vyjadřuje metodu extrakce bylin, za účelem vytvoření “arkána” či “elixíru” - vitálního léku. Spagyrikové rozdělovali rostliny na tři filozofické principy - duši - ducha - tělo a po oddělení je opět spojovali v jedno. 

 • Esenciální oleje byly považovány za duši rostliny, v šifrovaném jazyce alchymie byly označovány za sulfur. (V jiných textech také výrazem Apolón).
 • Dále prošel vydestilovaný materiál procesem fermentace - alkoholového kvašení. Po vykvašení byl roztok několikrát destilován (rektifikován) až do nejvyšší čistoty dosahující 100% etanolu. Takto vzniklý alkohol byl symbolickým jazykem označován za rtuť, nebo také mercurius, či Dianiny slzy. 
 • Posledním stupněm rozdělení bylo vyjevení těla. Vydestilované a vykvašené zbytky rostlin se nakonec spálily na černý popel (nigredo) a následně byly žíhány plameny o teplotě kolem 900°C na bílý popel (albedo). Ten se následným zpracováním a vymýváním proměnil v krystaly soli - sal. 

Z původní rostliny nezbylo nic, byla bezezbytku proměněna. Všechny tři elementy byly nakonec spojeny do finálního elixíru. Ze smrtelné rostliny se stalo “nesmrtelné arkánum”. 

Paracelsus i Agripa z Nettesheimu se však shodovali, že už samotné spojení sulfuru a mercuria má výjimečnou účinnost a pro zjednodušení výroby léků používali často pouze tyto dva elementy - duši a duch. 

Na základě desetileté zkušenosti práce s esenciálními oleji mohu potvrdit, že spojení esenciálního oleje a alkoholu zásadním způsobem navyšuje účinnost EO a chrání jej před degradací. Degradace EO je téma, o kterém se příliš nehovoří. Degradace EO nastává bezprostředně při styku se vzduchem. Oleje ztrácí svoji vitalitu a doslova “umírají”. V alkoholu  EO zrají a zvyšují svoji kvalitu. Vysokým ředěním, které rozhodně neubírá na intenzitě vůní, dojdeme do velmi šetrného módu zpracování vzácných “duší rostlin”. 

Rostlinný glycerin (jinak glycerol) patří rovněž do skupiny alkoholů a ve výsledné kompozici působí proti vysychání produktů.

Soubor 11 vůní Egypta je z největší části tvořen vzácnými esenciálními oleji, patřícími mezi nejdražší aromatické suroviny. 

Sada je balená v kulaté dóze z kraftového papíru.