11 VŮNÍ STAROVĚKÉHO EGYPTA – pro rituální práci
- Labdanum Cistus ladaniferus
- Oudh Aquilaria crassna
- Ambrovník styrax Liquidambar Styraciflua
- Nard Nardostachys jatamansi
- Myrha Commimphora myrrha
- Helichrysum Helichrysum augustifolium
- Neroli Citrus aurantium - flower oil
- Rosa alba Rosa Alba
- Jasmín Jasminum officinalis
- Lotos bílý / modrý Nelumbo nucifera
- Mandarinka zelená Citrus reticulata
100% esenciální oleje jsou potencovány - spojeny s 96,4% lihem. Třetí složkou je rostlinný glycerin. Obsah lahvičky je bezpečný i pro styk s pokožkou.
Použitý způsob potencování se v jazyce spagyrie (rostlinné alchymie 15. a 16. stol.) nazývá tzv. “mercuriální sulfur”. Spagyrie (z řeckého výrazu “spao”- rozděl a “ageiro” - spoj) vyjadřuje metodu extrakce bylin, za účelem vytvoření “arkána” či “elixíru” - vitálního léku. Spagyrikové rozdělovali rostliny na tři filozofické principy - duši - ducha - tělo a po oddělení je opět spojovali v jedno.
- Esenciální oleje byly považovány za duši rostliny, v šifrovaném jazyce alchymie byly označovány za sulfur. (V jiných textech také výrazem Apolón).
- Dále prošel vydestilovaný materiál procesem fermentace - alkoholového kvašení. Po vykvašení byl roztok několikrát destilován (rektifikován) až do nejvyšší čistoty dosahující 100% etanolu. Takto vzniklý alkohol byl symbolickým jazykem označován za rtuť, nebo také mercurius, či Dianiny slzy.
- Posledním stupněm rozdělení bylo vyjevení těla. Vydestilované a vykvašené zbytky rostlin se nakonec spálily na černý popel (nigredo) a následně byly žíhány plameny o teplotě kolem 900°C na bílý popel (albedo). Ten se následným zpracováním a vymýváním proměnil v krystaly soli - sal.
Z původní rostliny nezbylo nic, byla bezezbytku proměněna. Všechny tři elementy byly nakonec spojeny do finálního elixíru. Ze smrtelné rostliny se stalo “nesmrtelné arkánum”.
Paracelsus i Agripa z Nettesheimu se však shodovali, že už samotné spojení sulfuru a mercuria má výjimečnou účinnost a pro zjednodušení výroby léků používali často pouze tyto dva elementy - duši a duch.
Na základě desetileté zkušenosti práce s esenciálními oleji mohu potvrdit, že spojení esenciálního oleje a alkoholu zásadním způsobem navyšuje účinnost EO a chrání jej před degradací. Degradace EO je téma, o kterém se příliš nehovoří. Degradace EO nastává bezprostředně při styku se vzduchem. Oleje ztrácí svoji vitalitu a doslova “umírají”. V alkoholu EO zrají a zvyšují svoji kvalitu. Vysokým ředěním, které rozhodně neubírá na intenzitě vůní, dojdeme do velmi šetrného módu zpracování vzácných “duší rostlin”.
Rostlinný glycerin (jinak glycerol) patří rovněž do skupiny alkoholů a ve výsledné kompozici působí proti vysychání produktů.
Soubor 11 vůní Egypta je z největší části tvořen vzácnými esenciálními oleji, patřícími mezi nejdražší aromatické suroviny.
Sada je balená v kulaté dóze z kraftového papíru.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.