TÝPÍ

360 Kč
Skladem

Limitovaná edice s názvem TÝPÍ byla vytvořena pro světovou premiéru dětské MIMI OPERY s názvem "Týpí malého Kolumba". Pokud vám zavoněla, zde je!  

Kategorie: VŮNĚ

 Složení vonné kompozice pro dětskou operu je krásný úkol. O tom, že malé děti milují vůně se při představení přesvědčíte sami - odmění vás překvapeným pohledem a úsměvem. Vliv přírodních aromat na psychiku čeká na své znovuobjevení a využití. Přitom je jisté, že to, co cítíme, zásadním způsobem ovlivňuje to, jak se cítíme. Každá kultura světa měla nebe spojené s vůněmi a peklo se zápachem. To stojí za zamyšlení! Libé tóny vůní navozují tzv. hedonický jev - pocit štěstí a slasti. Během několika okamžiků přeladí naše pocity a uvolní napětí. 

Výsledná kompozice byla složená z jednotlivých elementárních substancí, které připravujeme vysokým ředěním esenciálních olejů a dlouhodobým zráním. V kompozici pro Jihočeské divadlo ucítíte peruánský balzám, šalvěj muškátovou, germanium, rosu albu, neroli, meduňku a bergamot. 

Peruánský balzám je pryskyřice stromu Myroxilon pereirae. Navzdory svému názvu pochází ze San Salvadoru. Na balzámovém pobřeží šplhají obratní „balzameros" do vysokých korun stromů, kde nařezávají kůru a sbírají vytékající pryskyřici. Její používání má dlouhodobou tradici v lidovém léčitelství. Jeho sladká vůně, připomínající tóny vanilky, navozuje pocit domova a bezpečí. Šalvěj muškátová (Salvia sclarea)  a germanium (Pelargonium graveolens) dodávají kompozici květinovou notu, kterou korunuje růže bílá (Rosa alba), královna květin. Je nejvzácnější složkou kompozice. Na destilaci jednoho litrů růžového oleje je potřeba pět tun ručně trhaných okvětních lístků. Její vliv na „utěšení duše“ je jedinečný. Se vzácností vůně růže si nezadá unikátní neroli (Citrus aurantinum flower oil). Květ hořkého pomeranče byl poprvé vydestilován v baroku pro kněžnu Annu Marii Orsini, princeznu z Neroli. V Andaluzii jej nazývají tajemným jménem Azahar. Stejně magicky působí v kompozici, kterou několika kapkami doslova rozzáří. V aromaterapii platí neroli za nejsilnější antidepresivum. Citrusovou notu zastupuje v kompozici bergamot (Citrus Bergamia). Nejušlechtilejší z citrusů je známá ikonická vůně čaje Earl Grey, k jehož ovonění se používá. Na úrovni tělesné rozpouští lymfatické bloky, na úrovni duševní zase hluboké bloky a zranění. Meduňka (Melissa officinalis) je příslovečnou třetinkou na dortu naší kompozice. Další substance působící mocnou psychickou odezvu. V dnešní době si ji v mé arteterapeutické praxi vybere každý druhý člověk.